Jak przygotować się do koordynacji sesji zdjęciowej?

Przygotowanie i koordynacja sesji zdjęciowej może być nie lada wyzwaniem. Na dobre zdjęcia składa się wiele czynników, z których część na szczęście można przygotować z wyprzedzeniem! Jak to zrobić? Przeczytajcie o tym, jak my sobie z tym radzimy.

Od czego zacząć? Dobrze zapoznaj się z tematem!

Odpowiednie zapoznanie się z tematem sesji to klucz do sukcesu. Dzięki temu łatwiej o inspiracje, a co za tym idzie, praca przebiega sprawniej i szybciej. Jeżeli wiesz, z czym będziesz pracować, możesz również wcześniej przygotować się na ewentualne trudności, które mogą wystąpić w trakcie sesji. Zanim przystąpisz do opracowywania koncepcji, sprawdź dokładnie czego będzie dytyczyć sesja, jakie będą występować w niej osoby czy produkty, przeczytaj opisy, zobacz jak wyglądają, sprawdź w jakim miejscu publikowane będą zdjęcia.

Następnym etapem może być stworzenie wstępnego katalogu skojarzeń, który ułatwi późniejsze szukanie inspiracji. Zastanów się: jak można ugryźć ten temat, jaki klimat chcesz uzyskać, jakie wrażenie ma wywołać, czym to połączyć i jak zestawić? Na tym etapie warto działać zespołowo i zrobić burzę mózgów :)

Akcja – inspiracja

Zabieramy się za zbieranie inspiracji! To zdecydowanie najprzyjemniejsza część całego procesu. Do eksplorowania tematu najlepiej sprawdza się Pinterest. To kopalnia inspiracji, która dodatkowo, gdy zgromadzisz już kilka pinów w stylu, który Ci odpowiada, sama zaproponuje podobne obrazy. Skorzystaj z katalogu skojarzeń, który utworzyliście w poprzednim kroku – wpisuj hasła w pinterestową wyszukiwarkę i szukaj tego “czegoś” :)

Jeżeli sesja będzie składać się z fotografii kilku różnych produktów lub tematów, do każdego z nich stwórz osobną tablicę – to ułatwi nawigację, a Pinterest będzie wyświetlał trafniejsze propozycje. Zapisuj na nich treści nie tylko związane bezpośrednio z tematem czy produktami, ale również te, które w jakiś sposób Cię inspirują – może będzie to kadr, może kolor, a może ustawienie światła? Żeby nic Ci nie umknęło, warto skorzystać z opcji notatek indywidualnych, które można dodawać do każdego z pinów. Wystarczy, że na etapie szukania, każdego pina odpowiednio podpiszesz, unikniesz później, przy ostatecznym przeglądaniu inspiracji, zastanawiania się “o co mi tutaj chodziło”.

Notatka indywidualna na Pintereście
Pamiętaj, że możesz dodawać na Pintereście notatki indywidualne, widoczne tylko dla Ciebie.

Kontakt z fotografem

Kiedy już pozbierasz inspiracje, stwórz moodboard – zestawienie zdjęć, które oddają klimat sesji. Wyślij go fotografowi, niech oceni fachowym okiem swoje możliwości – dzięki temu dobierze odpowiedni sprzęt i przygotuje się do pracy.

Zaplanuj kadry

Przejdź jeszcze raz przez swoje inspiracje i dokładnie wyslekcjonuj je, tak aby stworzyć osobne kadry, które chcesz uzyskać na zdjęciach. Możesz zestawić ze sobą kilka inspiracji, które ostatecznie utworzą zupełnie nowy obraz – np. rekwizyty z jednego zdjęcia, ujęcie z drugiego, światło z trzeciej inspiracji. Aby ułatwić sobie późniejszą koordynację, a fotografowi pracę, wstaw je razem do prezentacji, zapisz swoje notatki oraz wypunktuj rekwizyty, które będą potrzebne do każdego z ujęć. Użycie prezentacji sprawdza się świetnie – można ją łatwo wysłać fotografowi, posłuży również podczas samej sesji.

Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądało zaplanowanie jednego z kadrów sesji, którą koordynowaliśmy. Po jednej stronie znalazły się inspiracje, po drugiej opis tego, co z danej inspiracji chcemy wyciągnąć oraz potrzebne rekwizyty. Poniżej zobaczysz, jak wygląda ostateczny efekt, który osiągnęliśmy :)

Zdjęcia inspiracji z opisem
Źródła zdjęć: https://www.stylecraze.com/articles/best-jewelry-brands/, https://www.behance.net/gallery/76202961/Fashion-Collection-February-2019
talerz z biżuterią
Fot. Radek Denisiuk
kieliszek z biżuterią
Fot. Radek Denisiuk

Zbierz rekwizyty

Pewnie zdarzają się minimalistyczne sesje, do których potrzebny jest tylko kawałek tła, ale zwykle do tego rodzaju wydarzenia potrzeba naprawdę wielu elementów! Dobrze jest już na etapie planowania kadrów wypisać rekwizyty. Warto zebrać je w tabelce, co ułatwi pakowanie na sesję, ale posłuży również za listę niezbędnych zakupów.

Na samej sesji

Zaplanowane kadry? Spakowane rekwizyty? Czas ruszyć na sesję! Pamiętaj, że komunikacja to podstawa – dobrze jest się spotkać wcześniej z fotografem, pokazać mu kadry, wspólnie omówić. Sukces sesji zależy od Was obu!

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie całej ekipy, która będzie pracować przy sesji. Przygotuj opisy ujęć wraz z rekwizytami (może do tego posłużyć prezentacja, którą stworzyłeś/aś wcześniej) i dostarcz je wszystkim. Pamiętaj również o wersji papierowej – technologia czasem zawodzi.

Na sesji zdjęciowej naszym największym wrogiem jest pośpiech. Aby uniknąć braku czasu, trzymaj się planu i rób kadr jeden po drugim. Postaraj się ułożyć je tak, aby był odpowiedni czas na przygotowanie kolejnej scenografii. Warto zbijać w bloki kilka podobnych ujęć lub z podobnymi rekwizytami, tak aby nie przygotowywać dwa razy tego samego.

***

Teraz jesteś już odpowiednio przygotowany/a do koordynacji sesji zdjęciowej! Chociaż w takich sytuacjach bywa nerwowo, to odpowiedni plan pozwoli Ci przejść gładko przez to wydarzenie. Później zostanie tylko najprzyjemniejsze – podziwianie fotograficznych efektów. Powodzenia!