BeReal – co to właściwie jest?

O tej aplikacji jest coraz głośniej. Czy to koniec pozowania i sztucznego kreowania rzeczywistości w mediach społecznościowych? Czy może kolejna, chwilowa fascynacja? BeReal – co to właściwie jest?

Kampanie z końca lat 90. zapowiadały Internet jako miejsce, gdzie każdy może być sobą, jako wynalazek mający zmienić świat na lepsze. Wiele aplikacji obiecywało powrót do autentyczności. Jednak filtry przejęły kontrolę nad mediami społecznościowymi. Czy BeReal ma szansę to zmienić?

telefon

Co to jest BeReal?

BeReal to aplikacja wydana w 2020 roku, a swoją popularność zyskała początkiem 2022. Platforma stawia na autentyczność przekazu i zachęca użytkowników do publikowania zdjęć bez użycia filtrów pokazujących codzienne, zwyczajne chwile. Możliwość publikowania jest każdego dnia o innej porze. 

Kim jest twórca BeReal?

Aplikacja powstała z inicjatywy Alexisa Barreyata, francuskiego dewelopera i byłego pracownika GoPro. BeReal jest skierowana do pokolenia Z, ale także do osób, które są już zmęczone wyidealizowanym życiem na Instagramie. Dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android.

selfie kobieta

Jak działa aplikacja BeReal?

Zastanawiacie się, jak działa aplikacja BeReal? Każdy użytkownik dostaje raz dziennie powiadomienie ,,time to be real”. W ciągu 2 minut od otrzymania informacji push należy zrobić zdjęcie i je udostępnić. Zdjęcia są usuwane po 24 godzinach. 

Aplikacja wykorzystuje przedni, jak i tylny aparat, co pozwala rejestrować wizerunek użytkownika oraz jego otoczenie. Publikacje innych osób można zobaczyć dopiero po wysłaniu własnego zdjęcia. Oprócz tego w aplikacji można stworzyć swoje RealMojis. 

Jeśli zdarzy się, że przegapimy powiadomienie, możemy opublikować nasze zdjęcie z opóźnieniem. Jednak warto pamiętać, że nie zobaczymy zdjęć innych osób do czasu, kiedy sami nie opublikujemy swoich. 

W aplikacji możemy znaleźć także tablicę o nazwie “Discovery”, w której znajdziemy posty osób z całego świata. Jednak aby zobaczyć zdjęcia na tej tablicy należy ustawić widoczność zdjęć na globalne. 

Obecnie dostępna jest tylko w kilku językach, domyślnym językiem jest angielski. Na ten moment nie ma możliwości ustawienia w aplikacji języka polskiego. Jednak warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem popularności może się to bardzo szybko zmienić.

BeReal zastąpi Instagrama?

Opinie na temat aplikacji są bardzo pozytywne. Wiele osób wymienia jej zalety dzieląc się opinią, chociażby w App Store czy Google Play. Jest chwalona przede wszystkim za ideę. Jednak czy BeReal zastąpi Instagrama? Ciężko ocenić, ponieważ mnóstwo osób jest zmęczonych filtrami i kreowaniem idealnego świata na Instagramie, jednak wciąż nie wyobraża sobie bez tego życia. Warto jednak zwrócić uwagę na statystyki. Według danych z sierpnia 2022 roku aplikacja BeReal ma już ok. 10 mln aktywnych użytkowników. Dla porównania rok temu było to zaledwie 10 tys.

Jak założyć konto na BeReal?

Założenie konta na aplikacji BeReal jest banalnie proste, wystarczy podać swoje imię lub nick, datę urodzenia, a także numer telefonu. Wszystko należy potwierdzić kodem przesyłanym na SMS. BeReal prosi również o dostęp do lokalizacji i aparatu. Oprócz tego możemy zaimportować listę naszych znajomych.

ekran telefonu

Jakie są zalety aplikacji BeReal?

Jakie są zatem zalety korzystania z aplikacji BeReal? Myślę, że przede wszystkim autentyczność, w czasach kiedy media społecznościowe są przesiąknięte wyretuszowanymi fotografiami i idealnym życiem jak z obrazka. 

To na pewno dobry krok dla młodego pokolenia, aby miało większą świadomość tego, że nie wszystko, co znajduje się w Internecie, jest prawdziwe, że to, co widzą przeglądając media społecznościowe, często jest urywkiem tylko tych “lepszych chwil”, że zdjęcia, zanim trafią do publikacji, przechodzą przez szereg filtrów i aplikacji upiększających. 

Wielu młodych ludzi myśli “chcę być jak ona/on”, a często to wszystko w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Osobiście uważam, że to sztuczne kreowanie swojego wizerunku powinno się w końcu zakończyć, ponieważ potęguje wśród nastolatków wiele problemów z samoakceptacją. 

BeReal ma też inne zalety. Z racji tego, że użytkownicy mogą publikować tylko raz dziennie, pomaga to regulować ilość spędzanego czasu, jeśli chodzi o publikowane treści. 

Dodatkowo w BeReal nie istnieje coś takiego jak liczba obserwujących, hashtagi ani inne podobne rzeczy wyznaczające poziom “popularności” promowane przez kulturę influencerów np. na Instagramie.

selfie kobieta

Podsumowanie

Na ten moment ciężko jednoznacznie stwierdzić jak potoczą się dalsze losy aplikacji. Jednak sama idea ma bardzo duży potencjał. Jest na pewno ciekawym urozmaiceniem mediów społecznościowych. Korzystanie z BeReal może skłaniać nas ku refleksji nad wizerunkiem, jaki kreujemy i w jaki sposób postrzegamy wirtualny świat. 

Platforma poniekąd przenosi nas do wyobrażeń pierwszych internautów, którzy marzyli, aby to miejsce było prawdziwe i autentyczne. Jednak czy to wszystko nie zaszło już za daleko?